یادمان ها » دزلی و خاطره مقام معظم رهبری از حضور در این روستا

روستای دزلی در فاصله 29 کیلومتری شهر مریوان و در 120 کیلومتری سنندج قرار دارد. این روستا در بین کوههای قلعه زبان، اسپی کمر و مهدی واقع شده است.

بعد از پاکسازی مریوان، ضد انقلاب پایگاه اصلی خود را به دزلی منتقل کرد. برای پاک سازی دزلی، حاج احمد متوسلیان فرمانده سپاه مریوان بدون آنکه هدف خود را اعلام کند، دستور داد رزمندگان برای اجرای عملیات سخت و راهپیمایی طولانی آماده شوند. بدین ترتیب 200 نفر از رزمندگان در اواخر اذر ماه 1359، شبانه حرکت خود را اغاز کردند، به گونه ای که دلالت بر پیشروی به سوی دزلی نمی کرد. اما پس از فاصله گرفتن از شهر، جهت خود را به سمت جنوب تغییر داده و از پشت به ارتفاعات مشرف بر دزلی دست یافتند و در سحر گاه به مقر گروههای ضد انقلاب که حدود صد تن در آن مستقر بودند، حمله نمودند و پس از تصرف این مقرها، دزلی را پاک سازی کردند. پس از آزاد سازی دزلی حاج احمد متوسلیان مسولیت این منطقه را به دست شهید حسین قجه ای شپرد. شهید قجه ای بعد ها در عملیات بیت المقدس در جاده اهواز-خرمشهر به شهادت رسید.

خاطره مقام معظم رهبری (مدظله العالی) از حظور در روستای دزلی

در سال 59، از مریوان با بعضی از افراد این شهر به مناطق دزلی و درکی رفتیم. مناطق بسیار حساس و بسیار مهم. از لحاظ طبیعت، بسیار زیبا. از لحاظ مردم بسیار خونگرم، اما متأسفانه بر اثر جفای دشمنان ملت ایران و دشمنان انقلاب اسلامی، همین مردم خوب، همین منطقه خوب، همین کوههای سر به فلک کشیده و سر سبز، همین دشتهای خرم تبدیل شده بود به جهنم درگیریها. من فراموش نمی کنم در دزلی مردم با چهره باز از ما استقبال کردند. از دزلی با برادر ها خارج شدیم برویم به سمت ارتفاعات مشرف بر سرزمینهای عراق ـ ارتفاعات ((تته))ـ که مزدوران بدخواه حقیری در بین آن مردم نفوذ کرده بودند و حضور هیئت ما را به دشمن اطلاع دادند و دشمن هواپیماهایش را فرستاد. ما در بین راه که طرف ارتفاعات میرفتیم، دیدیم که هواپیمای دشمن عبور کرد، فهمیدیم حادثه ای برای دزلی پیش خواهند آورد. برگشتیم دیدیم متأسفانه مردم غیر نظامی، مردم کوچه و بازار را بمباران کرده اند؛ عده ای را زخمی کرده اند، عده ای را به قتل رسانده اند. و ما جنازه شهدا و بعضی از مجروحین را برداشتیم، آمدیم مریوان. این خاطرات عبرت آموز است.

گلزار شهدای دزلی